xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
30 May, 2024

Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz kelimesi özellikle gayrimenkul sektörüne hâkim olan kesimler tarafından net bir şekilde bilinmektedir. Çünkü günümüzde ekspertiz raporu olmadan bu tür alım satım işlemleri gerçekleştiren profesyonele rastlanmamaktadır. Üstelik her geçen gün artış gösteren nüfus yüzünden de ekspertiz hizmetlerine olan talep artma eğilimine girmiştir. Ekspertiz nedir bilmeyenler için kavramın açıklanması ile işe başlamak en doğrusu olacaktır. Öncelikle emlak piyasasında da her piyasada olduğu gibi kurallar bulunmaktadır. Bir konutun ya da bir işyerinin ya da bir arsanın değerinin belirlenmesi de bahsedilen kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. İşte gayrimenkullerin fiyatının belirlenmesi sırasında ekspertiz uzmanlarından destek alınmaktadır. Bu alanda bilirkişi olarak görülen uzmanlar piyasa şartlarına ya da gayrimenkul konumlarına göre en iyi değerleri vermektedir.

birevim faizsiz konut

Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Ekspertiz raporu gayrimenkul alım ve satım işlemlerinin piyasa değerlerine uygun bir şekilde yapılmasını garanti altına almaktadır. Bu sayede bir gayrimenkulün ederi ne ise o eder üzerinden finansal işlemlere onay verilebilmektedir. Üstelik eksperler sadece bireysel alım ve satım işlemleri açısından görev yapmamaktadır. Bilindiği üzere bireyler genel kredi çekimleri sırasında çoğunlukla teminat olarak bir gayrimenkul göstermektedir. Gayrimenkullerin bankalar tarafından teminat olarak kabul edilmesinde de eksperler tarafından hazırlanan raporlar etkilidir. Genellikle kendi uzmanlarını görevlendiren bankalar gayrimenkullerin özelliklerine göre belirlenen fiyatlar üzerinden kredi onay vermektedir. Böylelikle karşılıklı taraflar kendilerini güvence altına almış olmaktadır.

Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eksperler gayrimenkuller üzerinde bir rapor hazırlarken pek çok alanda araştırma yapmaktadır. Bu da işin hem zorluğunu hem de dikkat edilmesi gerekli olan alanların çokluğun ifade etmektedir. Öncelikle ekspertiz raporu farklı nedenler yüzünden istenebilmektedir. Bundan kaynaklı olarak eksperlerin ilk etapta gayrimenkul alanına isim vermek zorundadır. Sonrasında ise gayrimenkullerin resmi olarak kimlerin üzerinde olduğunun araştırması yapılmaktadır. Bahsedilen adımlar uzun olduğu için özelikle işini bilmeyen kişilerce yapıldığında vakit kaybı oluşturabilmektedir. Alanında en uzman eksperi bulmak adına kısa süren bir araştırma yapmak bu alanda faydalı olacaktır. Yapının kart durumu, ulaşım merkezlerine yakın olup olmaması gibi etmenler de raporlar önemlidir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

sixteen − seven =