xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Dinen Caiz Olan Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde birçok insan İslami şartlara uygun olmadıkları için, zorunlu işlemler dışında bankalar üzerinden herhangi bir şekilde bağlantı kurmamaktadır. Bu tür bankaların yanında katılım bankası adı verilen bankalarda vardır. Bu bankalar faizsiz işlem yaptıklarını söyleyerek, şeriat kurallarına göre hareket ettiklerini ifade etmektedir.

birevim faizsiz konut

Bu konuda ülkemizin resmi dini kuruluşu olan Diyanet Başkanlığına çok sayıda soru sorulmaktadır. Bu soruya net bir cevap verilmiş değildir. Ancak detaylı bir şekilde incelendiğinde burada tereddüt oluşturmadan işlem yapmanın insanların kendi kararı olduğu da vurgulanmaktadır. Diyanet açıklamasının sonunda bu konuya net bir şekilde açıklık getirmekten kaçınmaktadır. Ancak faizsiz olarak kabul edilen ülkemizde altı adet katılım bankası vardır. Bu bankalar şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Ziraat Katılım
  • Vakıf Katılım
  • Türkiye Finans
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Emlak Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası

Bu bankalar faizsiz bankacılık olarak kabul edilenler arasında yer almaktadır. Katılım bankası olarak bilinen bu bankalar faaliyetlerini belirli şartlara uygun olarak kabul ederek hareket etmektedir.

Katılım Bankası Özellikleri

Faizsiz bankacılık olarak kabul edilen bu şirketler şeriat şartlarını kabul ederek müşterilerine hizmet verdiklerini aktarmaktadır. Bu konuda insanları ikna etmek için gerekli açıklamaları yapıyorlar. Öncelikle bu şirketler hiçbir zaman direkt olarak para vermemektedir. Belirli bir para verirken, ilk olarak bunun karşılığı bir mal almakta veya kiralamaktadır.

Ayrıca anlaşma yapılan müşterilerle ortalık sözleşmesi imzalıyorlar. Ortaklık anlaşması yapılan müşterilerine kar ve zarara ortak oldukları aktarılmaktadır. Yani bu bankacılık faaliyetinde yüzde 100 kazanmak mümkün değildir. Yapılan bir hata sebebiyle ne kadar kazanacağını belirlenmiyor. Bu durumu bir ticari faaliyete benzetmek doğru olacaktır.

Müşterilerine temettü yani kar payı vermektedir. Buna dahil olmak isteyen insanlarla maksimum 1 yıllık anlaşma yapılmaktadır. Ev kredisi, araç kredisi çekilmek istendiğindeyse öncelikle bu ürünü sizin adınıza satın almakta, daha sonra bunu size vadeli olarak satmaktadırlar. Yada kiralama yöntemini tercih edebiliyorlar. Bu durum katılım bankalarının hepsinde aynı şekilde uygulanmaktadır.

Katılım Bankacılığı Caiz mi?

Dinen caiz olan bir banka günümüzde şart olarak kabul edilmektedir. Çünkü dünya üzerinde aktarımda olan para miktarı giderek azalıyorlar. Ne türden bir ticaret yaparsanız yapın tüm finans işlemleri bankalar üzerinden yapılmaktadır. Yani isteseniz de istemeseniz de bunu yapmanız gerekiyor. Bu konuda dikkatli olmalı ve bu şartlara dikkat ediyorsanız katılım bankalarına yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

Diyanet bu konuda sorulan sorulara gerekli açıklamayı tam olarak yapıyor. Belirli şartları sağlamaları halinde bu bankaların tercih edilebildiği vurgulanıyor. Ama insanın ancak kendisi katılacağı bankayı tercih edebileceğini ve bunun için kendisinin araştırma yapması gerektiği de ekleniyor.

Yani kurum tarafından insanlara şu banka tercih edilebilir, şunlar İslami şartlara göre tercih edilemez gibi bir net açıklama bulunmuyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

2 × 2 =