xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
15 June, 2024

Corona Virüs Kira Sözleşmelerin Nasıl Etkileyecek?

Kira, iskonto oranları, gerçeğe uygun piyasa değerleri ve COVID-19’dan etkilenen daha kritik kira muhasebesi konuları hakkında hepimiz biraz gerginiz değil mi?

birevim faizsiz konut

Koronavirüs yayıldıkça ve insanlar bir ofise veya mağazaya gitmek yerine evde kaldıklarından, bazı işletmeler muhtemelen gayrimenkul kiralama ile ilgili küçülmeye gidebilir.. Şirketler kira sözleşmelerini değiştirmek için kiraya verenlerle müzakere edebilirler veya zarar etmeyi azaltmak için mevcut sözleşmedeki maddeleri kullanabilirler.

Peki Corona Virüs kiracı ve ev sahiplerini nasıl etkiliyor? Hepimizin bildiği gibi İçişleri bakanlığımız virüsün yayılmasını engellemek amacı ile güzellik merkezleri gibi işletmelerin faaliyetlerini durdurmuştu. Ancak çalışmayan işletmelerin mali kalemlerinde yer alan kira maliyeti birçok işletmeciyi zora sokmuştur.  Özellikle ödeme yapılmadığı takdirde kira sözleşme esaslarına göre daire vb boşaltma kararı alınabileceği strese yol açmıştı. Tüm bu durumaları öngören İç İşleri Bakanlığı  yayınlanan başka bir genelge ile 1/3/2020 ile 30/6/2020 tarihleri arasında yapılmayan kira ödemelerinin kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacağı hükmünü düzenleme altına aldı. .

Borcun ifası yani borcun ödenmemesinden borçlunun sorumlu tutulamayacağı sebepler güçleşir ise; işletme sahibi kira sözleşmesinin uyarlamasını ve sözleşmeden dönme hakkına sahiptir. İhtar ile bildirilmesi gereken durumda yeri kapatılan kişi kira borcunu ödemeyecek anlamına gelmiyor.  Bu işyerleri için geçerli ve ev kiracıları ile ilgili ise 30 nİsan 2020’ye kadar icra takipleri durdurğu için icra takibe geçilmedi ise geriye dönük kira alacakları için icra takibi ve üstelik tahliye işlemi yapılabiliyor.

Koronavirüs pandemisi kiraları veya diğer kiralama yükümlülüklerini tahsil etme ve ödeme kabiliyetini etkiledi.  Çeşitli değişiklikleri ele almak için doğru muhasebe araçları olmadan şirketler, uyumluluk gereksinimleri için ayarlamalar yapabilir. İşte Coronavirus veya COVID-19’dan etkilenecek önemli kira muhasebesi alanları hakkında kısa bir bilgilendirme;

Kira İmtiyazları

COVID-19’un ekonomik etkisinden kuşatılan pek çok kiracı kira imtiyazı talep etmiştir. Bazı kira sözleşmeleri, pandemi gibi öngörülemeyen durumlarla ilgili hükümler içerir, ancak birçoğu içermez. Eğer bir mücbir sebep şartı gibi sözleşmeye bağlı veya düzenleyici bir gereklilik, uygulanabilir bir kira rahatlığı hakkı sağlıyorsa, kiracı olumlu etkiyi değişken kira ödemesi olarak kaydedebilir. Böyle bir uygulanabilir hak mevcut değilse, kira imtiyazının kiralama değişikliği olarak muhasebeleştirilmesi gerekebilir. Bir kiralama değişikliği, kira muhasebesi hesaplamalarının yeniden ölçülmesine neden olacaktır. Ancak, değişken bir etki, varlığın ve kira yükümlülüğünün yeniden ölçülmesini gerektirmez.

Bir varlık artık işletme tarafından kullanılmayacaksa, kiralama kapsamında tam bir fesih seçeneği olabilir. Bu seçenek yoksa, şirket kiralanan varlığı terk etmek zorunda kalabilir, ancak kira ödemeleri yapmakla yükümlü olabilir. Her iki durumda da, şirketlerin muhasebe muhasebesi etkisini kaydetmesi ve nihayetinde denetçilere destekleyici belgeler sunması gerekmektedir.

Şuan için kira imtiyazlarında tek bir durum var. Buda eğer Haziran ayına kadar ödeme yapamazsanız kira sözleşmesine göre herhangi bir çıkarma işlemi yada yasal bir işlem başlatılamaz. Yani ofis yada dükkandan çıkarılmazsınız.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

11 − 7 =