xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
15 June, 2024

Başkasına Ait Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir konut, arsa, tarla ya da herhangi bir taşınmazı satın alma aşamasındaysanız ve o taşınmazın gerçek sahibinin satın alacağınız kişi olup olmadığını öğrenmek için başkasına ait tapu bilgileri sorgulama gerekebilmektedir. Veya satın almak istediğiniz taşınmazın sahibini bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız da bu işlem gerekli olabilir. Peki başkasına ait tapu bilgileri sorgulama nasıl yapılır?

birevim faizsiz konut

İnternetten Tapu Bilgileri Sorgulama

Tabu bilgileri sorgulamanın pek çok alternatifi vardır; e-devlet tapu bilgileri sorgulama bu işlemi kolaylıkla yapabileceğiniz bir seçenektir. E-devlet olarak bilinen devletin resmi platformu turkiye.gov.tr üzerinden başkasına ait tapu bilgilerini sorgulayabilirsiniz. E-devlet platformuna kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra size ait tapusu olan tüm taşınmazları sistemdeki Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü kısmından görüntüleyebilirsiniz. Başkasına ait tapu bilgileri sorgulama kısmına ise üstteki arama çubuğuna tapu sorgulama yazarak ulaşabilirsiniz.

Devlet kurumlarında ise kimlik belgesi ile başvurulduğunda kişi ancak kendisine ait taşınmazların bilgilerini sorgulayabilir. Kimliğiniz ile birlikte taşınmazın bağlı olduğu belediyenin bünyesinde yer alan tapu dairesine başvurarak bilgileri sorgulayabilirsiniz Taşınmazın sahibi yanınızda değil ise başkasına ait tapu bilgileri sorgulama işlemini devlet kurumlarında yapmanız mümkün değildir. Üçüncü kişilerin bilgileri saklı tutulmaktadır. Tapu bilgileri ancak tapu sahibi kimliği ile birlikte başvurduğunda verilecektir. Ancak avukatların tapu kayıtlarını inceleme yetkisi bulunduğundan bir avukat ile başvurarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Avukatlar, tapudan bilgi edinme yetkisini kullanmak için belirli bir ücret talep edebilirler.

Tapu Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Tapu türleri taşınmazın çeşidine göre farklılık göstermektedir. Arsa tapusu, tarla tapusu, bina tapusu, kat irtifakı, kat mülkiyeti, devre mülk tapusu gibi birçok tapu çeşidi mevcuttur. Tapu devir işlemlerinde binde üç olan tapu harcı ve döner sermaye bedelini ilgili belediyenin tapu biriminde ödeyerek devir işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Başkasına ait tapu bilgileri önceden tapu birimlerine başvurarak kolaylıkla öğrenilebiliyordu. Ancak kişisel hakların korunması kanunu artık bilgilerin paylaşılmasına olanak vermemektedir. Tanıdığınız bir tapu memuru olsa dahi, görüntüleyeceği bilgiler sisteme kaydedildiğinden başkasına ait tapu bilgilerini veremeyecektir. Yalnızca tapu sahibi kimliği ile beraber başvurarak tapu bilgilerine ulaşabilir.

birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Yılmaz Korkmaz Reply

  E devletten tapularınıza istediğiniz hızlılıkta bakabilirsiniz 🙂 Biz dedemin e-devletinden baktık dedemin bile hatırlayamadığı yerlerde hak sahibi olduğu ortaya çıktı

  1. admin Reply

   Merhaba Yılmaz Bey;
   Tapu bilgileri e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir.Buradan Başkalarına ait tapu bilgilerini de sorgulayabilirsiniz.

 2. Ahmet Reply

  Başkasına ait tapu bilgilerini görüntüleyemiyorsunuz e-devlet’te. İlgili kişinin hesabıyla giriş yapmak lazım görebilmek için.

 3. Sezen Ünal Reply

  E-devlette gerçekten başkasına ait tapu bilgilerini sorgulayabiliyor muyuz? Peki bunları sorgularken hangi bilgilere ihtiyacım oluyor?

  1. admin Reply

   Merhaba Sezen Hanım,
   Üçüncü kişilerin bilgileri saklı tutulmaktadır. Tapu bilgileri ancak tapu sahibi kimliği ile birlikte başvurduğunda verilecektir. Ancak avukatların tapu kayıtlarını inceleme yetkisi bulunduğundan bir avukat ile başvurarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

  1. admin Reply

   Merhaba Murat Bey,
   E-devlet platformuna kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra size ait tapusu olan tüm taşınmazları sistemdeki Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü kısmından görüntüleyebilirsiniz. Başkasına ait tapu bilgileri sorgulama kısmına ise üstteki arama çubuğuna tapu sorgulama yazarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

17 + 18 =