xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Banka Teminat Mektubu Nedir, Bankadan Nasıl Alınır?

Teminat mektubu kavramının bilhassa iş hayatında sıklıkla rastlanılan bir terim olduğunu ifade etmek gerekir. Büyük çaplı olarak iş yapan firmaların ihaleye girecekleri zaman ya da KOSGEB benzeri proje bazlı sunmuş oldukları projelerde teminat mektubuna ihtiyaçları bulunmaktadır. Teminat mektubu; kişinin o an için ödemediği miktarın gerektiği takdirde mektubun alındığı kurum tarafından ödenebileceğini ifade etmektedir. Gereken ödeme yeterliliğinin olduğunu göstermektedir.

birevim faizsiz konut

Banka Teminat Mektubunun Alınma Süreci

Teminat mektubuna ihtiyaç duyan kişi veya kurumun bankaya söz konusu talebini iletmesi gerekmektedir. Başvuru sırasında hangi amaçla teminat mektubunun alınmak istendiğinin de belirtilmesi şarttır. Bankalarda teminat mektubu talep formu bulunmaktadır. Bu formun kurumun yetkili kişisi tarafından doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Teminat mektubu; gayri nakdi kredi olarak tanımlanmaktadır. Ancak, teminat mektubu almak isteyenlerin belirli bir ücret ödemesi şartı bulunmaktadır. Teminat mektubu için istenilen ücret; bankadan bankaya, günün ekonomik şartlarına ve istenilen tutara göre farklılık göstermektedir. Bu noktada, bankaların aldığı faiz ve komisyon oranlarının BDDK tarafından denetlendiğini de ifade etmek gerekir.

Teminat mektubu almak istiyorsanız öncelikli olarak müşterisi olduğunuz bankaya başvuru yapmanız doğru olacaktır. Bankalar, genel olarak, kendi müşterilerine bu mektubu vermeyi tercih ederler. Teminat mektubu alabilmek için birtakım kriterlere sahip olmak gerekmektedir. Teminat mektubu almak isteyen firmanın kredi notunun yüksek olması şarttır. Ayrıca, firma ya da kişinin başvuru yaptığı bankayla iyi ilişkiler içerisinde olması gerekir. Buna ek olarak, teminat mektubu alınması sırasında ortaya çıkması muhtemel olan komisyon ücretlerinin ödenmesinin kabul edilmesi istenmektedir. Teminat mektubu alınması sürecinde kişi veya kurumların herhangi bir risk içerisinde olmaması önemli bir kriterdir.

Teminat mektubu; bilhassa bankalar açısından riskli bir durumu ifade etmektedir. Bankalar, emin olmadıkları hiçbir kişi veya kuruma bu mektubu vermezler. İnce eleyip sık dokumaları bu yüzdendir. Teminat mektubu; süreli veya süresiz olarak verilmektedir. Avans teminat mektubu; inşaat işlerinde kullanılmaktadır. Geçici teminat mektubu; vadeli teminat mektuplarını ifade etmektedir. Bunlara ek olarak, gümrük, vergi dairesi, kesin ve kefalet teminat mektupları bulunmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

one × 2 =