xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Bahçeşehir Yatırım İçin Avantaj Sağlıyor

Türkiye’de konut alım satımının en hızla ve çok gerçekleştiği İstanbul’da gayrimenkulün kalbi olma özelliğini sürdürüyor. İstanbul’da son 10 yıl gayrimenkul açısından gelişim sürekli artmaya devam ediyor. Gerçekleşen ve planlanan özel yatırımlar ve kamu yatırımları hız kazanarak artış gösterdi. Gelişimin yaşanmasında ulaşımın güçlendirilmesi, ihtiyacı karşılamak için yeni bölgelerin yaşam alanlarına açılması, kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi önemli rol oynadı. Gayrimenkul yatırımlarının da artmasına sebep olan olumlu gelişimlerde 3. Havalimanı, Marmaray, 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu projeleriyle birlikte İstanbul’un bazı semtlerindeki fiyat artışlarına neden olarak değerini ikiye katladı. Faizsiz konut kredisi avantajıyla projenin karlılığı da artırılmış oluyor.

birevim faizsiz konut

Eva Gayrimenkul Değerleme’nin 2016 yılında yapılan İstanbul Markalı Konut Araştırması’na göre şehrin 34 bölgesinde 1417 markalı konut projesi bulunuyor. Kent genelinde markalı konut sayılarının 560 bine ulaştığı bildiriliyor. 2016 yılı araştırmalarında Bahçeşehir en fazla değerlenen bölge oldu. Bahçeşehir’de konut fiyatları 2013 yılında % 12 gerçekleşirken, 2014 yılında % 6, 2015 yılında % 26 arttı. 2016 yılında artış % 37.9 değer kazanmış oldu. Son 4 yılın ortalaması alındığında % 106 değer artışının yaşandığı bölgede, daireler yıllık % 19.8 prim yapmış oldu.

Kamu Yatırımları da Etkiliyor

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, son yıllarda konut fiyatlarının artış göstermesinde iki önemli değişkenin etkili olduğu belirtiliyor. Artışın nedeni ilkinde mega projeler gösterilirken diğerinde Bahçeşehir’da arka arkaya hayata geçirilen faizsiz konut projeleri etkili oluyor. Hayata geçirilen yeni projeler sayesinde bölgenin olgunlaşması gerçekleşiyor. Mega projelerde etkinin çok açık olarak fark ediliyor. Köprü, metro, havalimanı, adiliye sarayı, hastane gibi kamu yatırımlarının bölgenin dinamiğinde etkili olduğu da bir gerçektir.

Ulaşım Ağı Güçleniyor

Bölge içinde eş zamanlı olarak birdenbire başlayan şantiyelerin inşaat bitiş ve ev teslim dönemlerinde çok benzer zamanlarda olduğu ve hareketliliğin aynı zamanlarda artacağına da dikkat çekiliyor. Bahçeşehir’de sıfır konutlarda metrekare satış fiyatlarının 2015 yılında 3 bin 500- 4 bin TL aralığında, 2016 yılında rakamların 5 bin TL seviyesine eriştiği ve bunun sebebi de bölgedeki ulaşım bağlantılarının güçlenme beklentisi olduğunu da sözlerine ekliyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

nineteen − five =