xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
16 June, 2024

Avan Proje Nedir?

Avan projeyi ön hazırlık projesi ya da demo proje olarak da adlandırabiliriz, neticesinde proje tamamlanmamıştır ve işleme de hazırlıksız olunduğu için başlanmamıştır.

birevim faizsiz konut

Avan Proje İçin Pratik Gerekli midir?

Tabii ki her bir proje de olduğu gibi bu (avan projede) de mecburi olarak pratik gereklidir. Aslen hedef konulmuş olan ve yapılması gereken projenin, pratikte gerçekleştirilmek istenen projenin mevcut şartlarına göre (arsa büyüklüğü, bütçe, maliyet hesaplaması, imar planı vb.) kullanıcılar için seçilen ve buna uygun olarak sunulan, düşünülen, fikir yürütülen aşamasıdır.

Avan Proje Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Bu konuda tabii ki öncelik olarak, işin uzmanları tarafından uygun görülmüş olan ve onay beklenen projenin nasıl olacağını göstermek amaçlı teknik bir çizimi yapılır ve sonrasında ise sembolik olarak gerçek değerlere yakın ölçü olarak metre kare değerleri bu çizim üzerinde gösterilir. Bu değerler belirlendikten hemen sonrasında, zamanla proje geliştirilecek değişikliğe uğrayabilir (tabii kullanıcıların fikrine çelişki düşüyorsa)  yani projenin ilk aşaması çekirdek aşaması olarak söylenebilir ve çekirdek aşamanın da önemi bir hayli fazladır.

Avan Proje Devlet ile Alakalı Bağlantılar Barındırır mı?

 Avan proje Hazırlandıktan hemen sonra, Türkiye’de birçok şekilde olduğu gibi tabii ki devlet tarafından güvence verilerek, bu konuyla alakalı olan belediye birimlerine sunulduktan sonra rapor kurulu tarafından imar mevzuatına göre kontrol edilir. Bu sunumdan sonra ise bir sorun ya da eksik yok ise, uygun görülen şekilde ruhsat aşamasındaki asıl proje işlemlerine başlanabilir.  Avan proje ölçekleri net olarak rakamlarla verilmektedir ve Avan proje 1/1000 ölçeği, 1/500 ölçeği, 1/200 ölçeği ya da 1/100 ölçekte çizilebilmektedir. Bu avan projede kullanılan ölçeklerin arasında en çok tercih edilen ölçek ise net olarak 1/200’dür. Küçük alanlar içinse genelde uygun görülen ölçek tamamı 1/50 ölçek olarak net bir şekilde kullanılabilmektedir. Avan projede kullanılan ve tercih edilen çizimlerinde, kat ve çatı planlarına olduğu gibi net bir biçimde ölçüsü alınmış kesitler ve tabii ki ek olarak net bir şekilde ölçeği alınan projelerde kullanılan görünüşlere de yer verilmektedir neticesinde avan projede rakamlar çok önemli bir yer kaplamaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × 2 =