xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
13 July, 2024

Arızi Kazanç Nedir?

Arızi kazanç, ifa eden taraf tarafından bu yükü üstlenerek elde edilen veya elde edilen mülkte yapılan herhangi bir mülk veya iyileştirme anlamına gelir, ancak bu şekilde edinilen veya türetilen mülk veya iyileştirme, alınan performansta yer almadığı veya verilen performansta harcandığı veya tüketildiği durumlar hariçtir.

birevim faizsiz konut

Bir başka tabirle ifade etmemiz gerekirse; Arızi olarak ticari muamelelerin icrasından veya bu nitelikteki muamelelere   yardım amacıyla araya girme, aracılık etme, ara bulma, aracılık elde edilen kazançlara arızi kazanç denir. Devamlılık arz etmeyen faaliyetlersen elde edilen gelirlerden oluşan arızi kazançlardır.

  • Tesadüfi harcamalar olarak da bilinen masraflar, ticari faaliyetler sırasında ödenen ana hizmet, madde veya etkinliğe ek olarak oluşan bahşişler ve diğer küçük ücretler veya maliyetlerdir.
  • Bir çalışan iş için seyahat ettiğinde ulaşım, yemek ve konaklama masraflarına yardımcı olan tesadüfi giderler yaygındır.
  • Tesadüfi giderler ve bunları düzenleyen politikalar ve prosedürler genellikle bir şirketin çalışan el kitabında yer almaktadır.
  • Geri ödeme için şirket prosedürleri, arızi masrafların çalışanlar tarafından cepten veya bir şirket kredi kartı veya küçük nakit ile ödenmesini gerektirebilir.
  • Çalışanların kişisel fonları tarafından ödenen arıtisel giderler, tek başına çeklerle geri ödenmelidir, böylece ödemelerin çalışanlara gelir değil, geri ödeme olduğu açıktır.

Arızi Giderleri Anlama

Tesadüfi giderler ve bunları düzenleyen politikalar ve prosedürler genellikle bir şirketin çalışan el kitabında yer almaktadır. Burada, arızi giderler iş veya kişisel olarak tanımlanacak, kategorize edilecek ve miktar, kalite veya dolar miktarı ile sınırlı olacaktır. Ya da harcırah oranı belirlenebilir ve üzerindeki tüm masraflar çalışan tarafından karşılanmalıdır.

Arızi Giderleri Hesaplamak İçin Yöntemler

  • Gerçek maliyet yöntemi,
  • Standart yemek parası yöntemi,
  • Hesap verebilir planlar yöntemi kapsamındaki harcırah seyahat ödeneği,
  • Yüksek-düşük yöntem,
  • Tesadüfi giderler sadece yöntem.

Arızi Gider ve Vergilendirme

İşletmeler tarafından ödenen veya geri ödenen arızi giderlerin vergi muamelesi türüne ve vergi mükellefine göre değişir. Genel bir konu olarak, arızi kazanç ve giderler, ilgili ticari faaliyetleri için olağan ve gerekli olan iş giderlerine yardımcı oluyorsa, yerel olarak geleneksel ve beklenense ve tutar olarak makulse düşülebilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three + five =