xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
25 February, 2024

Alt Yapı Nedir?

Altyapı en basit tanımı ile yerleşim yerlerindeki yol, su, kanalizasyon, elektrik, doğalgaz, peyzaj, ulaşım gibi tesislerin genel adına verilen isimdir.  Hem yaşam kalitesi hem de ekonomik yönünden ele alındığında şüphesiz altyapı hizmetlerinin çok önem arz ettiğini tekrar vurgulamak isteriz.   İmar Kanunu (3194 sayılı) maddede yer alan ifade şu şekildedir.

birevim faizsiz konut

Yapı ruhsatı verilebilmesi için hangi şartlar aranır?  Toplu mesken alanlarında ruhsat verilir. İlgili şahıs veya kurumlarca ve elbette ilgili idarenin izni ile bu ruhsat verilir.  Bu ruhsatın bedelsiz olabilmesi için bütünü inşa ve ikmal edilen teknik altyapının iki tarafındaki diğer parsellerin sahiplerinden, kendi parsellerine isabet eden bedel alınarak ruhsat verilmesi gerekir.

Projesine göre altyapı tesisleri ve belediyeler tarafından onaylı olan durumlarda;  projesine göre ilgili kişi ya da kurumlarca yapıldığında bedel alınmadan ruhsat verilir.  Altyapı hizmetleri bedelsiz şekilde verilir.

Altyapı hizmetlerinde “hizmet bedeli” niçin ödenir ?

Alt yapı hizmetlerinde tüketim genellikle ortak tüketim şeklindedir.  Bireysel tüketim değildir. Alt yapı hizmetlerinden yararlanılması sonucunda hizmetin miktarında azalma söz konusu olmaz.  Tüketiciler aynı anda alt yapı hizmetlerinden yararlanmaya devam edecektir.

Hizmetten faydalanan kişiler kısacası vatandaş hizmetin bedelini öder.  Bu da iki ayrımı göz önüne getirir;

  • yarı özel mal,
  • ücretli mal sınıflandırması,

Belirli bir bedel karşılığında sunulmasından dolayı tüketimden dışlama mümkün olabilmekle birlikte, altyapı hizmetlerinin bedava sunumu da mümkün olabilmektedir.

Sonuç

Ortak özellikle taşımakla birlikte belirli nitelikler açısından farklılaşan bu sektörler aşağıda belirttiğimiz bazı başlıklar konusunda kaliteli ve etkin hizmet sunumunu ortaya koyuyor.  Bir şehrin alt yapısı en önemli konulardan biridir.  Bu hizmetlerin kaliteli şekilde ortaya konulması ile şehircilik ve belediye işleri iyi ya da kötü not alabilmektedir.  Sebebi ise gayet açıktır. Eğer yağmur yağdığında kanalizasyon hizmetleri yeterli değilse alt yapı hizmetlerinin yetersizliği şehircilik açısında da negatif bir durumdur.  Bu hizmetler için vergilendirmeler devlet tarafından yapılmaktadır.

  • enerji,
  • haberleşme,
  • ulaştırma,
  • su,
  • kanalizasyon

Alt yapı hizmetleri ödemelerini örneğin İSKİ için gerekli zamanlarda ilgili alanlarda metrekare ve kullanıma bağlı olarak istenebilmektedir.   Örneğin Şişli’de yapılacak İSKİ alt yapı çalışmalarında bu bölgede bulunan hastane vb. yerlerden belli bir bedel talep edilebilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × two =